Vzhledem k tomu, že řada pracovních pozic zdánlivě vyžaduje podobné dovednosti, mohou životopisy často vypadat jako virtuální kopie jeden druhého, což náborářům ztěžuje (a znepříjemňuje) přijímací řízení. A z velké části je to jednoduše způsobeno přílišným používáním stejných frází.

Abychom vám pomohli zbavit se klišé, přinášíme pět vět, kterých byste se měli při psaní životopisu vyvarovat:
Ačkoli nemám mnoho zkušeností s...
Náborové manažery hned nepřitahují kandidáti, kteří se neustále omlouvají.
Nejenže to ukazuje nedostatek důvěry ve vaše schopnosti vykonávat danou práci, ale také to zdůrazňuje vaše nedostatky, místo abyste se zaměřili na to, jaké dovednosti skutečně máte.
Pokud se jedná o dovednost nebo kvalifikaci, která je pro práci, o kterou se ucházíte, nezbytná, omlouvání zaměstnavatele nepřesvědčí, aby o vás uvažoval, a pokud není stoprocentně nezbytná, proč ji zmiňovat?
Každopádně je nepravděpodobné, že byste se po svém přiznání někdy ukázali v pozitivním světle. Ve skutečnosti, pokud pochybujete sami o sobě, zaměstnavatel bude pravděpodobně pochybovat i o vás.
Pamatujte: přemýšlejte o tom, co můžete v dané roli nabídnout, ne o tom, co nemůžete.
Co byste měli udělat:
Zaměřte se na to, díky jakým dovednostem a zkušenostem se pro danou pozici hodíte, a upozorněte spíše na ně. Buďte pozitivní, sebevědomí a jistí si svými schopnostmi - a personalisté budou také.
Umím skvěle zvládat více úkolů
Přiznejme si, že multitasking je důležitý téměř pro každou pozici.
Bohužel to vedlo k tomu, že se tato fráze v životopisech tak nadužívá, že pro zaměstnavatele pravděpodobně ztratila veškerý význam.
Neříkáme, že schopnost zvládat více úkolů není cennou vlastností. Nicméně pouhé uvedení, že jste v tom dobří, má pro personalisty jen velmi malou hodnotu. Musíte ji skutečně doložit.
Vzpomeňte si na relevantní příklady, kdy jste své schopnosti multitaskingu vyzkoušeli a jak byly využity ve prospěch firmy.
Záleží na tom, jak to říkáte - nejen na tom, co říkáte.
Co byste měli udělat:
Mluvte o všech úkolech, které jste provedli a které jsou příkladem vašich schopností multitaskingu, a použijte je ke kvantifikaci svých tvrzení (tj. jak jste zvládli více úkolů, abyste dosáhli úspěšného výsledku - a jaký výsledek to vlastně byl). Tímto způsobem se vyhnete klišé, které má v životopise téměř každý, a nahradíte je konkrétním příkladem, který činí váš životopis jedinečným.
Jsem týmový hráč, který umí dobře pracovat i sám
Je pravděpodobné, že budete dobří ve skupině i při samostatné práci. Většina lidí taková je.
Skutečným problémem této fráze však není to, že je notoricky nadužívaná, ale to, že toho ve skutečnosti moc neřekne.
Pro zaměstnavatele vypadá tvrzení, že jste "týmový hráč, který dobře pracuje i samostatně", jen jako trochu líný způsob, jak se snažit pokrýt všechny základy, protože máte pocit, že možná jeden z nich by mohl být nezbytným požadavkem. V podstatě je to ekvivalent životopisu, který je na vážkách.
Proč se tedy místo uvádění obou nesoustředit na to, co daná pozice vyžaduje nejvíce? Pokud budete pracovat v týmu, zaměřte se na to. A pokud se jedná o samostatnou práci, využijte raději tyto dovednosti.
Co byste měli udělat:
Aby náboráři tento bod nepřehlédli, dejte mu větší význam. Ukažte, kdy jste prokázali, že se vám práce v týmu daří, nebo jak jste samostatně plnili úkoly. Bude to znít mnohem lépe než obecná formulace, nemluvě o tom, že to bude přesněji reprezentovat vaše schopnosti.
Jsem perfekcionista
Ať už tuto větu použijete samostatně, nebo ji spojíte s ještě otravnějším přívlastkem "mou největší slabinou je...", tento bod ve vašem životopise prostě nemá místo.
I když jste skutečně perfekcionista, tato přehnaná fráze definující váš charakter se často překládá jako: "Jsem opravdu vybíravý v drobných detailech".
Ve skutečnosti není nic dokonalé - zejména na pracovišti. Pokud si zaměstnavatel přečte o vaší posedlosti dokonalostí ve vašem životopise, může ho napadnout, jak byste ve skutečnosti reagovali, když věci nejdou podle plánu.
Buď to, nebo se snažíte předstírat, že nemáte žádné skutečné slabiny, kromě snahy o dokonalost. Což je bohužel něco, co náboráři poznají na míle daleko.
Co byste měli udělat:
Buďte upřímní. Pokud náborářům dostatečně prozradíte své dovednosti, úspěchy a zkušenosti, budou si moci udělat kvalifikované rozhodnutí o tom, jací skutečně jste. A nikdy, ale opravdu nikdy neuvádějte ve svém životopise slabé stránky. Ty si nechte až na pohovor...
Jsem člověk, který má rád lidi
Ačkoli je tato vlastnost pro řadu pracovních míst (zejména těch, která se zaměřují na zákazníky) nesmírně důležitá, je špatný nápad uvádět ji ve svém životopise.
Stejně jako většina klišé frází nemá příliš velký význam. Nemá snad každý člověk schopnost alespoň do určité míry mluvit s ostatními lidmi?
Navíc je pravděpodobné, že váš životopis bude zaslán někomu z personálního oddělení, a příslušníci tohoto oboru tuto frázi notoricky nemají rádi - takže nejenže použijete nadužívanou větu, ale také riskujete, že mírně podráždíte osobu, která má pravomoc posunout vaši žádost dál.