Dobře napsaný životopis však nemusí nutně znamenat přeplácaný životopis. Pamatujte: zaměstnavatelé nemají čas číst váš životní příběh. Pokud chcete, aby váš životopis uspěl, buďte struční, výstižní a věcní.

V životopise záleží na každém slově.
Vzhledem k rostoucí konkurenci na nejvyšších pozicích však může i ta nejjednodušší chyba rozhodnout o vaší žádosti.
Uvádíme několik věcí, které byste ve svém životopise rozhodně neměli dělat:
Pokaždé posíláte stejný životopis
Zde je velmi důležitý a relevantní fakt: životopisy nejsou univerzální.
Ačkoli může být lákavé začít posílat co nejvíce žádostí (tzv. strategie "rozptýlených žádostí"), tento přístup vaše šance na úspěch nezvýší. Ve skutečnosti by to mohlo mít zcela opačný účinek.
Bez přizpůsobení životopisu a motivačního dopisu dané pozici bude vaše žádost obecná, a tudíž pro většinu personalistů bezcenná. Různí personalisté chtějí různé věci a různé pozice vyžadují různé dovednosti. Pokud se nezaměříte na to, co hledají, připravíte se o příležitost prodat sami sebe.
Kvůli pár minutám navíc byste si tuto příležitost rozhodně neměli nechat ujít.
Příliš mnoho informací
Při psaní životopisu jsou někteří uchazeči v pokušení uvést co nejvíce informací ve snaze zapůsobit.
Dobře napsaný životopis však nemusí nutně znamenat přeplácaný životopis. Pamatujte: zaměstnavatelé nemají čas číst váš životní příběh. Pokud chcete, aby váš životopis uspěl, buďte struční, výstižní a věcní.
Dobře si rozmyslete, zda je každý řádek nezbytně nutný. Pokud není relevantní, nepomůže vám získat práci. A pokud vám nepomůže získat práci, jen odvádí pozornost od toho, co skutečně chcete, aby si přečetli.
Neomezujte se na dvě stránky (pokud je to možné) a omezte výplňový materiál.
Používejte obecný jazyk
Společenský život s přáteli. Týmová práce. Další nevýrazné vlastnosti.
Když kladete důraz na to, abyste zapůsobili, může být obtížné vyhnout se klišé v životopise. Nicméně tyto otřepané fráze vás pouze vrátí zpět do davu, nemluvě o tom, že zbaví vaši žádost individuality.
Používání některých nevýrazných výrazů by dokonce mohlo být pro některé personalisty obzvláště nepříjemné. V nedávném průzkumu označil každý třetí personalista za svou největší nenáviděnou frázi "setkávání s přáteli".
Přidejte do své žádosti hodnotu a používejte přídavná jména a aktivní slovesa, která vám pomohou podpořit vaše úspěchy. Věta "úspěšně řídil tým X lidí" nejenže zní mnohem lépe než "dobrý týmový hráč", ale také mnohem pravděpodobněji pomůže k vašemu přijetí.
Ztratit strukturu
Nikdy nepodceňujte význam prezentace. Je dobře, že máte všechna slova správně, ale pokud jste je nepředvedli správným způsobem, personalista pravděpodobně nebude věnovat vaší žádosti čas, který si zaslouží.
Udržujte ji jednoduchou. Vyhněte se používání čehokoli příliš složitého ve snaze zapůsobit. Obrázky, tabulky a grafy mohou vypadat hezky (v závislosti na vaší náklonnosti k aplikaci Microsoft Excel), ale měli byste k nim přistupovat opatrně. Nejenže zabírají drahocenný prostor, ale jsou také poměrně nespolehlivé. Pokud není formátování správně dotažené, může váš životopis působit neprofesionálně - i když to není vaše chyba.
Zvolte profesionální písmo, prezentujte věci v logickém pořadí, používejte odrážky, kde je to možné, a využijte bílé místo.
Pravopisné chyby
Více než 50 % personalistů uvádí špatný pravopis a gramatiku jako hlavní důvod, proč ztratí důvěru v žádost o zaměstnání.
Při rozhodování o výběru podobně kvalifikovaných uchazečů to může být dokonce přímým důvodem, proč uchazeč o pozici nepřijde. Špatný pravopis působí neprofesionálně a nepřipraveně, což jsou dvě vlastnosti, které personalisté zpravidla nechtějí.
Bez ohledu na to, v jaké fázi kariéry se nacházíte, nikdy nepodceňujte význam korektur. Požádat blízkého přítele může být také skvělý způsob, jak zachytit přehlédnuté chyby a pomoci posunout vaši žádost na vyšší úroveň.
Zapomněli jste na své kontaktní údaje
napsali jste tedy poutavý životopis, dobře jste vystihli svou osobnost a zapůsobili na zaměstnavatele. Bohužel jste neuvedli žádný způsob, jak vás může kontaktovat.
Ač se to zdá překvapivé, skutečně se to stává. Někteří uchazeči věnují tolik času zdokonalování jemných bodů své žádosti, že se prostě nestarají o základní věci.
Abyste se vyhnuli případným zmeškaným příležitostem, vždy si zkontrolujte, zda jste do životopisu uvedli příslušné telefonní číslo nebo e-mailovou adresu. Dokonce bychom doporučovali, abyste se ujistili, že vaše údaje jsou první věcí, kterou uvedete. Personalista tak bude přesně vědět, jak vás má kontaktovat, až se rozhodne.